Hagyományok Háza Hálózat Szlovákia » Játékgyűjtemény kategóriák » 06. Fogócskák 06. Fogócskák – Hagyományok Háza Hálózat Szlovákia
Isten gyú nap, Isten gyú nap

Isten gyú nap, Isten gyú nap

Isten gyúnap, Isten gyúnap, újvári bíró,
fogadj Isten, fogadj Isten, Szent Erzsébet asszony,
hol jársz, mit csinálsz a mi udvarunkba’.
Kapitány úr üzeni, leányodat kéreti,
melyiket, szebbiket, keskeny piros lagyikot,
a mi lányunk oly szép, oly csinos,
ki nem mehet selyem ruha nékű’,
karika gyűrű nékű’!

Fogyó-gyarapodó láncjáték. Nyári estéken, vagy vasárnap délután játszották az iskolából kimaradó, nagyobb gyerekek, a fiúk a lányokkal vegyesen. A fiúk kötetlen formában, szétszórtan, a lányok pedig összefogódzva, sorban helyezkedtek el. Amikor a dallamot befejezték, a lányoknak – már elengedett kézzel – át kellett szaladniuk az ellenkező oldalra, a fiúk ekkor igyekeztek valamelyik lányt megfogni. Azok a lányok, akiket megfogtak, már nem játszották tovább. Az ellenkező oldalról a játék tovább folytatódott. Ezt a játékot a faluvégi dombos részen, a szilvafáknál játszották, általában késő délután, sötétedéskor.

Fontozás

Kis lányok, fiúk (külön vagy vegyesen) körbeülnek. Egy gyerek kívül áll a körön és sétálni kezd körbe. A többiek éneklik:

Egy taliga kosár,
három font…

Ha valakit megérint, akkor annak körül kell szaladnia a kört. A kint lévő pedig leül a helyére. Most a futó újra körbejár.

Vak Mariska mit keres

Kör: Vak Mariska mit keres?
Mondd meg nekem ha lehet!
Kör: Mit fogtál?
„Vak Mariska”: Egeret!
Kör: Hogy hívják?
„Vak Mariska”: Szabó Mariska!*

A játékosok egymás kezét fogva kört alkotnak. Egyet kiszámolnak, annak bekötik a szemét, és a kör közepén jól megforgatják. A kör halad, közben énekelnek. A „Vak Mariska” pedig igyekszik valakit megfogni a kört alkotó játékosok közül. A körben állóknak a kört nem szabad szétszakítani. Addig énekelik az első négy ütemet, míg a „Vak Mariska” meg nem fog valakit. Ezt követően ki kell találnia annak a nevét, akit megfogott. Ezért már a játék megkezdése előtt jól megfigyelik egymást, igyekeznek megjegyezni, kin milyen ismertetőjel található, hogy később „Vak Mariskaként” tapintás után is felismerjék azt a játékostársat, akit megfogtak.

 

Ne nézz hátra

Ne nézz hátra, jön a farkas, nagyot üt a hátadra!

A játékosok közül egyet kiszámolnak, az lesz a tűzvivő. Zsebkendőt vagy bármilyen más tárgyat – amit együtt határoztak meg, és mindnyájan felismernek – tart a kezében.
A játékosok egymás kezét fogva kört alkotnak, majd elengedik a kezüket és leguggolnak.
A tűzvivő a körön kívül jár, kezében a tárggyal. Igyekszik azt észrevétlenül leengedni valamelyik játékos háta mögé, de amikor a játszótárs azt észreveszi, felveszi és futásnak ered, kergeti a tüzest, abban az irányban, ahogy az korábban is haladt. A tűzvivő igyekszik gyorsabban futni, hogy a helyére érjen. Ha sikerült, akkor ezzel a cserével folytatódik a játék, ha nem, és a kergető elkapja a tűzvivőt, akkor ő „záptojás” lesz, akinek be kell mennie a kör közepébe. Ebben az esetben is a kergető lesz az új tüzes. Ha az, akinek a háta mögé dobták a tárgyat, azt nem veszi észre, amíg a tüzes újra odaér, akkor az szintén „záptojás” lesz. A „záptojások” mindaddig ott maradnak, míg valaki ki nem váltja őket, vagyis nem kerül egy újabb a helyükre.
„Záptojás” lehet valaki akkor is, ha körbefutásnál utolérik. Ez a tüzesre is vonatkozik. Ő a körben ülő „záptojással” cserél helyet. Aki sokszor volt „záp”, azt csúfolni szokták. Az éneket szakadatlanul éneklik, csupán csak a futáskor hallgatnak el.

Kiszámolóval kergetőt választanak. Meghatározzák a szabályt: érintésre, megfogásra vagy hátba ütésre szerepcsere következik. A megegyezett játékszabály szerint guggolás, mozdulatlanul állás estén nem érvényes a kergető érintése. Ha a szabályok szerint érvényes a fogás, szerepet cserélnek, jelt adva, hogy ki kerget ezután. Egyik ilyen jel például, hogy a fogó elkiáltja magát: Mariba van a szusz! – vagyis ezután Mari kerget.

A friss gyöpön játsszák a fiúk. Az egyik csősz. Úgy tesz, mintha aludna. A többiek tépik a füvet és mondogatják:

Lopom az úr szőlőjét,
várom a kerülőjét.
Ha nem jön, maradok,
ha jön, szaladok.

Erre a csősz hirtelen felugrik, a többiek elfutnak. Akit a csősz elfog, az lesz a következő játékban a csősz.

Többen játszhatják. (Fiúk, lányok, vagy vegyesen.) A földön négy lépés távolságban két párhuzamos vonalat húznak. A két vonal között áll a „cica”, a vonalon kívül állnak az „egerek”.
Az „egerek” át-átfutnak a két vonal között. A „cica” igyekszik megfogni őket. Akit megfogott, az is „cica” lesz. A „cicának” nem szabad a vonalat átlépni. Ha a „cica” nem tud „egeret” fogni, akkor „megperzselik”, azaz megcsipkedik.

A fiúk 2-3 méter átmérőjű kört húznak a földre. Abba áll be a kiolvasással kisorsolt „róka”. A körön kívül állók kiabálják neki és ingerkednek vele: „Róka, róka, gyere ki!” Erre a róka féllábon kijön és így próbál valakit elfogni. Ha leteszi a lábát, akkor addig verik, míg be nem fut a körbe. Ha azonban ő üt meg valakit féllábon ugrálva, akkor azt kezdik verni, míg az be nem fut a körbe. Ő lesz a „róka”.

Több fiú játszik. Húznak egy vonalat, a „határt”. Itt áll fel a fogó. A többiek távolabb állnak fel, majd átfutnak a határon. A fogó igyekszik megfogni valakit, akit megfogott, az fogoly lesz. Most már a fogollyal együtt fogják az átfutókat. Akit legutoljára fognak el, az lesz a győztes.

Egy fiú a gazda, két fiú (rendszerint jó futó) ló, a többiek a rablók. A lovak nyakába* madzagból gyeplő van vetve, ezt tartva érkezik a rablók tanyája elé, mely egy téglalap a földre rajzolva. A rablók megkérdik a gazdától: „Hová mégy gazda?” „Búzát viszek a komáromi malomba.” Ezután kínálják mindenféle étellel, itallal, csak térjen be a házukba. A gazda be is tér és a lovakat az egyik rablóra bízza. Mikor belép a házba, a rabló hirtelen elkezd futni a lovakkal. A gazda ezt észreveszi és hogy kinézhessen a lovai után, valamilyen okot kell felhoznia, mert másképp nem engedik ki. Amint kilép a házból, rögtön futnia kell a lovai után, mert a rablók ő utána futnak és addig ütögetik, míg a lovait utol nem éri, miközben a rablók ezt kiabálják: „Szivit, máját, tüdejit!” Minden játék után a gazdának új okot kell mondania azért, hogy a rablók tanyáját elhagyhassa. Ha esetleg olyat mond, amit előtte már valaki mondott, akkor a rablók még azt az előnyt sem adják meg neki, hogy a házból kiugorjon, hanem még a házban körülveszik és ott kezdik verni.

*