Bocskor Bíborka személyes történeteitől lüktet majd a Néprajzi Múzeum Székelyek c. kiállítása 2025. július 3-án.

2025 július 3.
Fotók: Incze László/ Néprajzi Múzeum

Bocskor Bíborka előadó és dalszerző, a Magashegyi Underground alternatív rockegyüttes énekesnője Székelyföldön nőtt fel. Vajon milyen sztorikat idéz fel benne a Néprajzi Múzeum székelyeket bemutató kiállítása? 2025. július 3-án 18 órakor Bocskor Bíborkával együtt tapasztalhatjuk meg a székely életérzést. A program az egyik legnagyobb székelyföldi eseményhez, az Ezer Székely Leány Napjához is kapcsolódik.

A Néprajzi Múzeum Székelyek – Örökség-mintázatokcímű időszaki kiállítása a székelyföldi múzeumok által őrzött több mint 300 tárgyon keresztül, 5 székelyföldi kurátor rendezésében vállalkozott arra, hogy Budapest szívében elmeséje, kik is igazából a székelyek. Az időszaki tárlathoz kapcsolódó néprajzi tárlatvezetés Bocskor Bíborka közreműködésével minden bizonnyal Székelyföld lényegét ragadja meg.

A különleges múzeumi program apropója a közelgő Ezer Székely Leány Napja, a székely népviselet, népzene, néptánc ünnepe. A hagyományőrző rendezvény története egészen a két világháború közötti időszakig nyúlik vissza, amikor az immár Romániában, kisebbségben élő székely értelmiségiek megkísérelték a házi készítésű viselet becsületének visszaállítását, székely nemzeti jelképpé emelését. 1931-ben Ezer Székely Leány Napja néven rendezvényt szerveztek, melynek látványos körmenetében akkor 42 székely falu 1600 leánya vonult fel. Idén az Ezer Székely Leány Napját nemcsak Csíkszeredán élhetjük át, hanem Budapesten is, a Néprajzi Múzeum kiállításán és egyedülálló programján.