Délvidéki hagyományőrzők egy éve – A Hagyományok Háza Hálózat—Vajdaság összefoglalója
A Hagyományok Háza—Vajdaság 2023-ra is, mint eredményes évre tekinthet vissza. Kovács Nádi Karolina hálózati referens foglalja össze az év legfontosabb eseményeit.
„2023-ban főként a képzésekre és a mentorprogramokra koncentráltunk, nagy hangsúlyt fektetve a már aktív és a jövőbeni pedagógusok készségeinek fejlesztésére. Nagyon fontos a képzéseknél a folytonosság; a résztvevők számíthatnak rá, hogy a program után is kapcsolatot tartunk velük. Az akkreditálása óta az Útravaló című pedagóguskurzusnak töretlen a sikere. Fő céljaink ezzel a képzéssorozattal, hogy gyakorlati tudást, tapasztalatot adjunk át a pedagógusoknak. Ezáltal a népi kultúra elemeit könnyebben használhatják a mindennapi munkájukban, foglalkozásaikon. A képzést a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet akkreditáltatta és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásában valósult meg idén is.
Többszáz gyermekhez jutottak el a 2023-as évben is az interaktív és komplex foglalkozásaink a Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központtal közös szervezésben, melynek során vajdasági néptáncoktatók, népzenészek, kézművesek látogattak el tematikus foglalkozásokat tartani az oktatási intézményekbe.
Elméleti képzéssorozatot indítottunk a vonós zenekarok vezetőinek. A tánckíséret, illetve a népzenei dialektusok stílusjegyeiből felkészült zenekarok e tudás birtokában hatékonyabban működhetnek. Több éve tart a népdalkörvezetők képzése. 2023-ban vizsgát szerveztünk az eddigi résztvevőknek, és elindult a Nyugat-Bácskában működő népdalkörök erősítése is.
Minden kézműves tanfolyamunkat siker koronázta eddig. Ennek nyomán egy új képzést indítottunk, a bútorfestést. Megemlítem emellett a kosárfonó-képzést is, melynek egyik eredménye a Vajdasági Értéktár bővülése. Augusztusban megszerveztük a II. Népi Kézműves Tábort. Orcsik Csaba fazekas népi iparművész az adai műhelyében megkezdte a fazekasaink mentorálását. A viseletkészítőink igen jelentős munkát végeztek, tavasszal Hertelendyfalvára látogatott el a csoport, ahol régi viseletdarabokat vizsgált meg és dokumentált.
Kiemelném a sajtókapcsolataink erősítését: minden kiküldött hír vagy felhívás megjelenik a sajtóban, az eseményeinkről, képzéseinkről, kiállításainkról is mindig tudósít a média.
Egy eredményes közös programra tekinthetünk vissza a Pannon RTV-vel: 2022-ben kezdődtek és 2023-ban zárultak Az üveghegyen túl elnevezésű műsor felvételei, aminek epizódjait mindmáig sugározza a televízió.
Végezetül rátérek a Hálózat szerepére. A szervezet hozzásegít minket fontos információk eléréséhez a szakmai támogatások és az oktatók alkalmazása terén. Ezáltal például könnyebb értelmezni a pályázati kiírásokat is. A hálózati partnerek által meghirdetett programokban való részvétel igen hasznos számunkra: alkotóink, előadóink, szakembereink tapasztalataikkal és tudásukkal hozzájárulhatnak számos Kárpát-medencei tanácskozás, koncert, előadás és kiállítás sikeréhez. A közös munkára jó és követendő példa a kárpátaljai és a vajdasági viseletkészítők közös képzése, ahol ugyanazok az oktatók is. Ezzel kapcsolatban említhetem a kiscsőszi nyári Almárium Tábort, ahonnan minden évben számos jó ötlettel, gyakorlati tudással felvértezve érkeznek haza a vajdasági résztvevők.”
Visszanézhető műsorok a Pannon RTV-ben: https://pannonrtv.com/tv/az-uveghegyen-tVul?page=1
Vajdasági értéktár: http://ertektar.rs/ertektar/ertek/Cultural-heritage/308