Gombaszögi Nyári Tábor – FolkSzöglet 2024
A gombaszögi Folkszöglet a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia tevékenységének köszönhetően idén is nagyon gazdag programmal várja az érdeklődőket.
PROGRAM
Július 16. – kedd
20:00 – NAGY CSOMOR ANDRÁS és ZENEKARA (koncert)
„Olyan műfajt teremtettek, amely a magyar hangszeres kultúrában fogant, majd elindult világot látni.”
A zenekar elsősorban a Kárpát-medence zenei hagyományaira épít. A céljuk ugyanakkor a népzene, a kávéházi cigányzene és még sok más világzenei műfaj saját képükre formálása anélkül, hogy a műfaj lényeges tartalma sérülne. Mindezt színpadképes, szakmai és laikus közönségnek is befogadható formában valósítják meg, igazi jó hangulatot varázsolva a szórakozni vágyó közönség számára.
22:00 – TÁNCHÁZ
Házigazdák: Vámos Viktória, Molnár András.
Muzsikál: NAGY CSOMOR ANDRÁS és ZENEKARA.
Július 17. – szerda
15:30 – TÁNC- és ÉNEKTANÍTÁS
Házigazdák: Petro Krisztina, Répássy Ivett, Kristóf Bálint
Muzsikál: NAGY CSOMOR ANDRÁS és ZENEKARA.
17:00 – FOLK-KOCSMAKVÍZ
A harmadízben megvalósuló sikeres és kedvelt programunk a kocsmakvízek oldott hangulatát ötvözi a néprajzi tematikával.
19:00 – KAPTZA ZENEKAR (koncert)
Öt fiatalember. Amerikában úgy ismerték őket, hogy az öt srác, akik mindenhová gyalog mennek. A zsigárdi Rév táborban találkoztak először, mint ifjú zenész növendékek. A Petőfi Kulturális Ügynökség fiatal magyar népzenészeket támogató tehetséggondozó programjának keretén belül, lehetőségük nyílt az egyesült államokbeli East Tennesse State University népzenei tanszékén 2 szemesztert eltölteniük. Ottlétük célja az amerikai zenei kultúra megismerése és elsajátítása volt, illetve egy saját népzenei album összeállítása.
21:00 – KHAMORO BUDAPEST BAND (koncert és táncház)
„Betöltve küldetésed légy adakozó, mint a Nap. Vidítson derűd minden megtört szívet, s a kultúra lelkedtől szárnyra kap!” (Káli Horváth Kálmán)
A zenekar célja a magyarországi és közép-európai, autentikus cigány kultúra gyűjtése, megőrzése, áthagyományozása, színpadra állítása; de ezzel együtt XXI. századi, modern gondolkodású világpolgárokként betekintést nyújtanak a távolabb élő cigányság zenei és tánckultúrájába is. Műsorukon egyaránt szerepelnek szatmári és dunántúli hallgatók, pergetők és táncnóták, vagy erdélyi, szerb és orosz cigány dallamok.
22:30 – GÓBÉ (koncert)
A budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola diákjaiból 2007-ben alakult formáció tagjainak jókora klasszikus zenei előképzettsége miatt eleve nem indult egy átlagos népzenei együttesnek, már a kezdetektől merészen, kísérletező kedvvel nyúltak az autentikus zenéhez is. A zenekar eddigi 15 éve alatt az egész Kárpát-medencét és fél Európát bejárta, és több mint ezer koncertje során szinte minden jelentős hazai könnyűzenei platformon szerepelt. A fesztiválok és klubok világán kívül új szcénákat is szívesen fedeztek fel: színház, cirkusz, táncszínház, filmzene. Sokan a Góbé különleges hangzásvilágán keresztül találkoztak népzenével, vagy folklórrajongóként így váltak nyitottá modern zenei irányokra. Céljuk, hogy közelebb hozzák a népzenét az emberekhez, megismertessék azt a zenekultúrát is, amely a populáris dalaik mögött van.
24:00 – TÁNCHÁZ
Házigazdák: Répássy Ivett, Kristóf Bálint.
Muzsikál: NAGY CSOMOR ANDRÁS és ZENEKARA, KAPTZA.
Július 17. – csütörtök
15:30 – TÁNC- és ÉNEKTANÍTÁS
Házigazdák: Petro Krisztina, Vámos Viktória, Molnár András.
Muzsikál: SAJÓ BANDA.
17:00 – FOLK-KOCSMAKVÍZ
A 3. évadát megélő sikeres és kedvelt programunk a kocsmakvízek oldott hangulatát ötvözi a néprajzi tematikával.
19:00 – ESSZENCIA (lemezbemutató koncert)
Az Esszencia egy különleges nemzetközi formáció, mely egyedülálló, progresszív zenéjével különleges helyet foglal a magyar zenei életben. Muzsikájában harmonikus módon szólalnak meg a népi, klasszikus vagy az improvizatív muzsika elemei. Nemzetközileg elismert művészek, fiatal tehetséges énekesek alkotják az Esszenciát. Az új lemezen neves szövegírók is közreműködnek, mint például Major Eszter, Grecsó Krisztián és Petruska András. Az Esszencia koncertjeinek különleges atmoszférája van. Zenéje elgondolkodtat, kikapcsol, felszabadít. Közönsége számára minden koncert maga egy ünnep.
21:00 – MICHAL NOGA BAND (koncert és táncház)
A zenekar tagjai Szlovákia különböző régióiból származnak. Zenei inspirációjuk fő forrása a szlovák, magyar és román archaikus, hagyományos népzene. A zenekar vezetője, Michal Noga hegedűművész, Szlovákia egyik legismertebb prímása, aki produkcióit a szlovák zene tradicionális értelmezésére építi. A zenekar a neves szlovákiai fesztiválok egyik legismertebb formációja.
23:30 – NASIP KISMET (koncert)
A Nasip Kısmet zenéje az anatóliai török lírai költészet hagyományait ötvözi az ethnic jazz, fusion és pszichedelikus folk stílusok eklektikus, egymást átfedő ritmusaival és dallamaival. Az instrumentális és énekes darabok a közönséget spirituális szinten szólítják meg. Anélkül, hogy egy szót is értenének törökül, ezek a hangok és taktusok mélyen rezonálnak nemzetiségtől függetlenül minden zenekedvelő lelkében, és megmozgatják őket, úgy képletesen, mint a szó szoros értelmében.
A zenekar neve, a török “nasip kısmet” kifejezés egy végzetre, sorsra vonatkozó sajátos nyelvi fordulat. A magyar „Lesz, ami lesz”, „Amit hoz a sors” kifejezéshez hasonlóan akkor használják, amikor valaki rábízza magát a sorsra, engedi, hogy elragadják az események, melyekre nincs befolyással. Beleereszkedik az idő és a körülmények sodorta folyóba, és nyitottan, kitárt szívvel fogadja mindazt, ami jön, legyen az jó vagy rossz.
00:30 – TÁNCHÁZ
Házigazdák: Vámos Viktória, Molnár András
Muzsikál a SAJÓ BANDA.
Július 17. – péntek
15:30 – TÁNC- és ÉNEKTANÍTÁS
Házigazdák: Petro Krisztina, Kupec Zsófia, Kupec Zsolt.
Muzsikál: SAJÓ BANDA.
18:00 – MESEKOCSMA FELNŐTTEKNEK
Szórakoztató és tanulságos történetek Bukovics János és Pintér Zsolt előadásában.
19:00 – PENDERGŐ TAMBURAZENEKAR (koncert és táncház)
A vajdasági Aranypáva díjas Pendergő tamburazenekar a Szegedi Tudományegyetemen alakult meg 2015-ben az egyetemi zenei versenyre, ahol I. díjban részesültek. Ezután az együttes működése állandósult. A zenekar székhelye Szerbiában, Adán van. Koncerteket, műsorokat, táncházakat, hangszeres képzéseket tartanak Vajdaságban és Magyarországon. Eddig két önálló lemezük jelent meg, illetve több lemezen vendégszerepeltek. A repertoárban elsősorban a hagyományos délvidéki magyar dallamok szerepelnek, a vajdasági Tisza mentéről vagy a bácskai Duna mentéről, de kiemelt szerepet kap a Dunántúl tamburazenéje is. A muzsikájukkal szeretnének mindenkinek örömteli pillanatokat biztosítani a mai rohanó világban, kiszakadva a hétköznapokból.
21:00 – FELVIDÉKI BANDA (koncert)
Öt pályakezdő zenekar, a Húros Banda, Bagla Banda, File Banda, Mérges Banda és a Sajó Banda közös koncertje, amely a Hagyományok Háza Hálózat által elindított rendszeres népzenei oktatásnak köszönhetően felnövekvő új generációt, illetve a fiatal amatőr népzenészmozgalmat hivatott bemutatni. A zenei formáció a Sajó Banda kezdeményezésére jött létre 2024 tavaszán. A szerkesztett koncertműsor a zenekarok bemutatkozásán túl bőven tartogat izgalmakat és meglepetéseket, hiszen a produkció nemcsak az eddig megszerzett zenei tudást hivatott bemutatni, hanem e fiatal népzenész generáció sokoldalúságát és összetartozását is!
23:00 – CIMBALIBAND (koncert)
A Cimbaliband mindig képes megújulni. Immáron tizenkettedik hivatalos lemezüket adták ki Góré címmel mely kettős értelemmel bír, és mindemellett rengeteg meglepetéssel jelentkezik. A “góré” jelentheti egyúttal a hagyományos népi építészetből ismert terménytárolót, melyben kukoricát tártottak őseink, és a biztonságot jelentette a hosszú kemény telek idején. Másik értelmezésben jelentheti a főnököt is, aki kijelöli az utat és meghatározza a regulákat! A Góré anyagát Unger Balázs és a Cimbaliband tagjai úgy állították össze, hogy stílusukban visszanyúltak régi életigenlő nagy Cimbaliband slágerekhez az Oppadiridához, a Balatoni nyaralóhoz vagy éppen a Hétfőhöz. Mindezt úgy tették, hogy közben bátran használták népzenei tálentumukat és népi hangszereiket a cimbalommal az élen, vegyítve saját, mindennapi élményeikkel!
24:00 – TÁNCHÁZ
Házigazdák: Kupec Zsófia, Kupec Zsolt.
Muzsikál: SAJÓ BANDA.
Július 17. – szombat
15:00 – BALOGH MELINDA TÁRSULAT: TÜNDÉR ILONA ÉS ÁRGYÉLUS (koncert gyerekeknek)
Balogh Melinda és Bősze Tamás Jean-Pierre első közös lemezén Tündér Ilona és Árgyélus történetéhez varázslatos zenei világot teremtettek. A mese és dalszöveg saját átdolgozás, de elhangoznak Ady- és Weöres-versrészletek is. A zenei anyag egy része merítkezik az erdélyi magyar és cigány, valamint a moldvai népzenéből, de a gazdag és egyedi hangszerelés, harmonizálás új kapukat nyit, és ettől lesz egészen mai világi-színházi zene. A lemez színpadi változatában koncertszerű meseelőadást láthat a közönség.
17:00 – MESEKOCSMA FELNŐTTEKNEK
Szórakoztató és tanulságos történetek Bukovics János és Pintér Zsolt előadásában.
19:45 – AGÓCS GERGELY NÉPZENEI TÁRSULATA (koncert)
Agócs Gergely népzenei társulata egy rendhagyó produkcióra állt össze. Céljuk a régi Nógrád és Gömör hagyományos zenei kultúrájának felélesztése, illetve az itt élő magyarok zenei örökségének ápolása. A társulat tagjai nem csak előadásmódban törekszenek a hitelességre, hiszen a produkció hangszerelése is követi a helyi hagyományban kiérlelt gyakorlatot. A vonósbandában a hegedű, a brácsa, a bőgő és a cimbalom mellett ezért kap helyet a tárogató, de a pásztordalok is az erre a régióra jellemző furulya-, illetve dudatípus kíséretében szólalnak meg. A társulat előadói személyesen is kötődnek e tájhoz, hiszen a műsorban innen származó, a zenei nyelvezet helyi ízeit ezért mélyen átélni, illetve tolmácsolni képes művészek lépnek a színpadra.
23:00 – FANFARA COMPLEXA (koncert)
Fanfara Complexa moldvai csángó, román és cigány dallamokon alapuló, ritmusos tánczenét játszik. A balkáni hangulatú, szaxofonokkal, tangóharmonikával, kobozzal és dobbal előadott hangszeres zene egy mára letűnni látszó falusi világ kissé eklektikus, lakodalmi, báli hangulatát idézi meg.
00:30 – TÁNCHÁZ
Házigazdák: Répássy Ivett, Kristóf Bálint.
Muzsikál a FANFARA COMPLEXA.
A FolkSzöglet YouTube csatornája
-
Így telt a záró nap a FolkSzögletben
-
Fotókiállítás a FolkSzöglet pajtában
-
Videóban is összefoglaltuk a FolkSzöglet pénteki napját
-
Így zajlott a FolkSzöglet csütörtöke
-
Videó beszámoló a szerdai napról
-
Both Miklós járt nálunk [2023. július 12.]
-
Összefoglaló a 0. napról [2023. július 11.]
-
Kezdődik 🙂 [2023. július 11.]
-
A szombati nap összefoglalója [2022. július 16.]
-
A pénteki nap összefoglalója [2022. július 15.]
-
A csütörtöki nap összefoglalója [2022. július 14.]
-
A szerdai nap összefoglalója [2023. július 13.]
TÁMOGATÓK
A FolkSzöglet programjai a Hagyományok Háza támogatásával valósulnak meg
Az esemény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.
A rendezvény a MOL-Új Európa Alapítvány – Határtalan nyár 2023 programsorozat része.
A FolkSzöglet Tábor programjai a Kisebbségi Kulturális Alap 2024 támogatásával valósult meg. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2024.